ODBORNÍK radí:
Krabičková dieta - klady a zápory

"Víš, co si musíš u krabičkové diety
kontrolovat? Víš, proč je tak oblíbená
a v čem je zároveň tak nedokonalá?
Tak pokračuj ve čtení dále."

Pár kladů to má, ale postupně ...

Většině nemusíme vysvětlovat, co tento systém hubnutí znamená, ale pro osvěžení a ujasnění. Objednáš si program dle tvého bazalního metabolismu v kj (protože je to opticky větší číslo a lépe to vypadá, než kcal) a krabičky ti letí domů, do práce, prostě kam potřebuješ. Jednoduché a rychlé.

"Kdyby jsi nevěděl, co znamená BMS, kj, kcal, cal apod., určitě si přečti náš další článek bazální metabolismus, hodně ti napoví, o čem vlastně je krabičková dieta."

Další pozitivní vliv má na náš čas.

 • odpadá stres z nákupů
 • čekání ve frontě
 • vaření jídla
 • a s tím spojený úklid

Dále si můžete vybrat z vícero variant, jako bezlepková krabičková dieta, veganská aj. Jednoduše dostaneš a sníš. Bez výhrad se dá pochopit, že kdo si s jídlem nechce lámat hlavu, tak je krabičková dieta jasná volba...

... nebo ne?

Zápory krabičkové diety

Věděl jsi, že v tomto roce nezávislý tým výživových poradců a odborníků zjistil, že 92 % všech krabičkových diet má nižší kalorickou (chcete-li kj) hodnotu, než je udáváno výrobcem? V průměru to bylo o 18 % méně. Celkem bylo vyzkoušeno více jak 40 firem a přes 120 různých jídel. To znamená, že výrobci na porcích šetří a nedodržují jejich avizovanou  velikost.

A následně to může vypadat takto:

Musíme bohužel říct, že to není všechno. Jídla byla následně poslána na expertízu, kde podrobný rozbor jídla ukázal, že:

 • v 52 % případů byly masné výrobky nedostatačně tepelně upravené
 • v 18 % byly různé jogurty a přesnídávky po skončení data spotřeby
 • v 11 % byly svačiny typu ovoce a zelenina postižené plísní
 • a dokonce v 5% případů obsahovaly různé typy masných výrobků bakterií Salmonella

Bohužel u žádné krabičkové diety si nemůžeme být jisti, z jakých surovin je jídlo vytvořeno, jakým stylem úpravy prošlo, jestli daný styl úpravy byl dostatečný a na danou potravinu vhodný.

Dále musíme říct, že vzhled jídla krabičkové diety je na bodu mrazu. Je samozřejmě pochopitelné, že jídlo v krabičce se nemůže esteticky srovnávat s jídlem na talíři a někdo v tomto nemusí vidět problém, ale všichni známe pořekadlo, že člověk jí i očima.

"Jde to i jiným způsobem. Koukni na náš článek zdravý životní styl, který ti může otevřít oči."

Závěrečný verdikt

Když bychom použili přirovnání, tak krabičková dieta je dobrý sluha, ale zlý pán. Dokáže ušetřit mnoho času strávených ve frontě a u plotny, ale nikdy si nemůžete být jisti kvalitou a kvantitou.

Jako nejlepší způsob bychom doporučili kombinaci obojího typu. Obstarat suroviny a připravit si jídlo do svých vlastních krabiček na cca 1-2 dny dopředu. Budete přesně vědět:

 • jaké budete mít jídlo
 • jak velká je porce
 • jakým způsobem je jídlo připravené
 • a vše budete mít 100 % pod kontrolou

Kvalitní krabičková dieta - ukázka toho, jak by to mohlo vypadat.

Jak tedy začít s takzvanou domácí krabičkovou dietou?

Není snadné začít jen tak z ničeho nic. Je potřeba si umět vytvořit plán a vědět jak, kdy a co jíst. Na začátek bychom ti doporučili naše kurzy, kde ti vysvětlíme vše od zásad správného stravování, až po přípravu jídelníčku přesně pro tvůj životní styl.

Neutrácej hned tisíce a zkus nejdříve kouknout na toto. Může ti to hodně pomoci.

autoři článku: Petr Rada, MUDr. Miloslav Dvořák
bez výslovného souhlasu autorů je přísný zákaz kopírovat jakýkoliv obsah

 

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Nemáte ještě účet?Registrujte se

Chci se zaregistrovat

Obnovení zapomenutého hesla

Z bezpečnostních důvodů neposíláme hesla ani další citlivé údaje e-mailem. Po odeslání formuláře Vám bude zaslán e-mail s odkazem na vytvoření nového hesla.