DIETOLOG radí:
Moderní dieta pro začátečníky i pokročilé

"Zapomeň na klasickou dietu, je lepší
způsob jak zhubnout. Jdi raději
s dobou a zkus moderní
dietu. Více v článku."

... od zítra držím dietu tak na měsíc

Přesně toto byl trend v 90. letech, kde nám bylo doporučováno "jez málo, pak zhubneš" nebo "večer už nejez", samozřejmě nesmíme opomenout různé typy stravování, jako tukožroutské a dietní polévky, 30ti denní výzvy, keto diety a mnoho dalšího, kde se po uplynutí doby vše vrátilo do starých kolejí.

Dnes o našem tělě víme daleko více než v minulosti, a proto je dobré být "in" a jít s dobou. Pokud máš zálusk na to, že po skončení diety navštívíš McDonald a vrátíš se ke svému "starému já", tak ani nezačínej!

Jak tedy funguje moderní dieta

Tato 4týdenní dieta slouží k tomu, abychom upravili a vylepšili tvůj stávající životní styl. Za tyto 4 týdny se hledá nejlepší varianta stravování, pitného režimu a cvičení, abychom vše harmonicky spojili s tvými osobními potřebami jako práce, rodina, koníčky a zábava. 

Po této době bychom měli být schopni dodržovat udávaný směr životního stylu a tím i dosáhnout našeho hlavního cíle, tedy vyřešit otázku jak zhubnout.

Je nutné se na tuto dietu koukat z dlouhodobého hlediska, který ti může kompletně změnit život a hubnutí se může stát zábavou.

Nejdříve rozpis stravování, pitný režim a cvičení

Ať jsi začátečník či pokročilý, je dobré sepsat si na začátek detailní rozpis stravování, pitného režimu a cvičení. V rozpisu by mělo být uvedeno:

 • stravování - jaké jídlo, v kolik a velikost porce (včetně pochutin)
 • pitný režim - druh, v jakém čase a kolik
 • cvičení - jaký typ, v kolik a jak dlouho

Rozpis doporučejeme psát přesně několik dní zasebou. Nezapomínejte do rozpisu uvádět časy, kdy jsi měl i své oblíbené pochutiny. To je také důležité.

Jak si upravit rozpis na "moderní dietu"

Ve svém rozpisu bys měl krásně vidět chyby, kterých se dopouštíš. Může se jednat o nadměrnou konzumaci pochutin nebo naopak špatně zvolené stravování, nedostatek pohybu apod.

Rozpis si upravíme dle těchto 5 zásadních pravidel moderní diety:

 • stravování musí být pestré a pravidelné
 • dodržovat adekvátní pitný režim
 • být aktivní, pohyb, cvičení sport - cokoliv dle libosti
 • nezapomínat na odpočinek a regeneraci
 • mít cíle a s tím i trpělivost

"Pro lepší pochopení, co vše znamená a jak s tím pracovat, doporučujeme přečíst článěk našeho kouče zdravý životní styl. Jsou tam podrobně vysvětlena všechna zmiňovaná pravidla. Lépe všemu porozumíš a budeš se cítit jako ryba ve vodě."

nebo ...

Když si nevíš rady, nech si poradit od profesinálů

Není jednoduché se orientovat co je dobře, co je v rámci mezí, co je naopak velmi špatně apod. Člověk může udělat na začátku spoustu chyb, a to může mít za následek ztrátu motivace. Pozor na to.

Doporučujeme nechat si poradit od profesionálů v oboru, jestliže:

 • nemáš čas to řešit
 • nerozumíš tomu
 • chceš mít úpravu kvalitní, když už se do toho dáš
 • nechce se ti to řešit

Pokud se alespoň s jednou věcí ztotožňuješ, poradíme využít profesionály. Jako dietolog mohu doporučit zde pořádané kurzy hubnutí, kde tě od základů vše naučí, budou s tebou pravidelně cvičit a ještě si dají pozor na tak častý a nepříjemný jojo efekt.

Za kouknutí nic nedáš, třeba tě to nadchne.

autoři článku: Petr Rada, MUDr. Martin Špalíček
bez výslovného souhlasu autorů je přísný zákaz kopírovat jakýkoliv obsah

 

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Nemáte ještě účet?Registrujte se

Chci se zaregistrovat

Obnovení zapomenutého hesla

Z bezpečnostních důvodů neposíláme hesla ani další citlivé údaje e-mailem. Po odeslání formuláře Vám bude zaslán e-mail s odkazem na vytvoření nového hesla.